A zeneipar reménytelen helyzete arra kényszerítette a népszerű előadóművészt, szerzőt és producert, hogy némiképp pályát módosítson. Manapság főként a játékfejlesztés foglalja el a gondolatait. Okos, pontosabban „okosító” játékokat tervez számítógépre, apró elektronikus eszközökre. Ahogy ő mondja, szeretné, ha értékeinket nem veszítenénk el – inkább igyekszik lehetőséget biztosítani, hogy játékos keretek között újra megtaláljuk azokat, mint valami kincset, és akkor talán jobban vigyázunk rájuk. Egyszerre több ilyen produkción is dolgozik, és mint a tányérpörgető zsonglőr, hol az egyikhez, hol a másikhoz kap, folyamatos forgásban tartja a produkciókat.
Magazin: Mi az, amit már régóta tervez, és még nem volt lehetősége végrehajtani – akár munka, akár szabadidős tevékenység terén?
Pierrot: Nálam a munka és a szabadidős tevékenységek halmaza egy, vagy legalábbis jókora területen fedi egymást a kettő. Egész pontosan: minden, ami valaha izgatott, mint hobbi, paszszió, egy idő után munkává vált, mert jobban érdekelt a működési mechanizmusa annál, hogy „csak úgy” élvezni tudjam hosszú távon. Persze ennek eredményeként nem valódi munkát kaptam, a szó azon értelmében, ami általában a verejtékes, kenyérkereső, nyűgnek való feladatokkal egyenértékű, hanem inkább új perspektívát, ami foglalkoztat, több figyelmet igényel tőlem. Én is előbb voltam zenehallgató és játékos…
Magazin: Változtatna-e valamin az idáig vezető útján, ha visszaléphetne a múlt egy pontjára? Van-e olyan szakmai döntése, amit megbánt, vagy ma másképp csinálná?
P.: Nem, ilyen nincs. És nem a totális elégedettség, s főleg nem az önteltség beszél belőlem. Azt hiszem, hogy voltam olyan magányos, hogy ezáltal elegendő időt és figyelmet tudjak fordítani önmagamra, hogy nagyjából időben észrevegyem a belső rezdüléseket. Ezáltal az esetek túlnyomó részében úgy cselekedtem, ahogy az leginkább rám vallott. Úgy érzem, hogy a jellemünkből fakadó sorsszerűséget nem kerülhetjük el, felesleges volna minden erőfeszítés. Így ha újra is kezdeném, valószínűleg lényegében ugyanazokat a döntéseket hoznám, és igen, ugyanazokat a hibákat is követném el.
Magazin: Van-e olyan nemzetközi ismertségű sztár, akivel szívesen dolgozna együtt? Miért épp vele?
P.: Ha zenészt kellene választanom, nagy bajban volnék. Nem mintha nem lenne olyan kolléga, akire felnézek, akinek a dolgozószobájába szívesen bekukkantanék. Épp ellenkezőleg: hasonló problémával küzdenék, ha az aranyhal is mindössze egyetlen kívánságomat volna hajlandó teljesíteni. A játékkészítők közül azt hiszem, Rand Millerre esne a választásom. Minden idők egyik legnagyobb kalandjátékának alkotója ő. Egyszerre több technikai és szemléletmódbeli újítást is véghezvitt, közben képes volt egy komplett és komplex világot is teremteni, amely lehetővé tette jó néhány további történet és játék születését. A Myst annak idején megszült egy műfajt. Szívesen elbeszélgetnék vele, hallgatnám az ő meglátásait, és talán tudnánk valamit közösen is alkotni. De azért nem ez lenne az a bizonyos egyetlen kívánságom ahhoz az aranyhalhoz.
Magazin: Mit tanácsol azoknak a fiataloknak, akik a zeneiparban szeretnének sikeres karriert elindítani? Milyen életfilozófia vagy hozzáállás segíti őket a leginkább ezen az úton?
P.: Nos, nekik azt tudom mondani, hogy sajnos elkéstek. Azokról a legendás időkről, amikor még a tehetség, az újítási vágy, az egyéniség, a karizma és a zenei képzettség egy kis szerencsével párosulva elegendő volt ahhoz, hogy valaki felemelkedjen, és a felemelkedetteket csodálták, ünnepelték az emberek, amikor értéke volt a dalnak, a hanglemeznek, amikor a zenei vagy verbális üzenetet megértették a hallgatók, nos, ezekről az időkről lemaradtak. Nagyon szerencsésnek tartom magamat, hogy legalább a végjátéknak részese lehettem. Azonban senkit nem szeretnék lebeszélni – egy igazi alkotóművészt nem is lehet –, hogy végezze a feladatot, amit karmikus feladataként él meg. A zenész zenélni fog, akkor is, amikor már ez esetleg senkit nem is érdekel. Így hát muzsikáljon mindenki bátran, de már ne tekintgessen sóvárogva az égre: odafent talmi az a ragyogás, a csillagok közé ma már csak retúrjeggyel lehet utazni, és főként bevállalós percembereknek osztogatják azokat a tiketteket. Ha a zene örömet okoz, hadd okozzon ott, ahol épp megszületik: legyen passzió, legyen játék, legyen akár egy újabb mű a fióknak. Aztán ki tudja, talán jönnek jobb idők is egyszer…
Magazin: Mi az álláspontja a CD-kiadás kontra internetes fájlcsere vitában? Mi lesz a jövő formátuma, hogyan tudnak talpon maradni a zenekarok és az előadók, ha nincs bevétel a cd-eladásokból?
P.: Hogyan tud sütni a pék, ha nincs pénze lisztre vagy a kemence fűtésére? Márpedig zenélni sem lehet pénzbevétel nélkül. Nem a méregdrága stúdiófelvételekre gondolok, csupán egy jó fából készült hangszerre, egy új húrkészletre, egy erősítőre, ami egyszerre több emberhez is elviszi a hangot. Csupa olyan dologra, amit sajnos a zenész nem tud egyszerűen csak „letölteni”. És akkor még nem említettem az éveket, amelyeket tanulással, később művészete, előadásmódja csiszolásával tölt – ahelyett, hogy elsajátítana valami „jólfizető szakmát”. Ez sokáig nem fog menni. És ez csak a probléma egyik oldala. Az ingyenes hozzáféréssel egy súlyosabb rombolás is megkezdődött: a zene, a dal értékének rombolása. Ami mindenhol van, és általában ingyenesen, az előbb-utóbb értéktelenné válik az emberek szemében. Ennek felismeréséhez nem kell marketingiskolát végezni. Márpedig az egyre inkább semminek tekintett „hallható közegért” minden nappal kevesebb pénzt kérhetünk. És a kígyó már a farkába is harapott. Persze hosszú távon léteznek különféle ötletek, hiszen a nem zenére, nem kultúrára költött pénz a hallgatók zsebében marad, így az elkölthető másra, amely mellesleg akár támogathatja a muzsikusokat is. De azért mégiscsak az lenne a tisztességes, ha mernénk felderíteni az igazságot: vajon a közönség cselekedete egyben nem kinyilatkoztatás-e, amely szerint – ha mégoly szomorú is –: egyszerűen eljárt az idő valami felett?
Garancsi Ágnes